Przestępczość transgraniczna w latach 2015–2017 zagrożeniem dla bezpieczeństwa wewnętrznego państwa w świetle danych statystycznych Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu
DOI:
https://doi.org/10.52934/wpz.86Słowa kluczowe:
ruch graniczny, tranzyt, wymiana towarowa, przestępczość graniczna, przestępczość transgraniczna, Straż Graniczna, przemyt towarów, zwalczanie przestępczości, służby graniczne, Układ z SchengenAbstrakt
Powyższy artykuł omawia kwestię przestępczości transgranicznej. Artykuł składa się z dwóch integralnych części. W pierwszej Autor prezentuje podstawowe pojęcia z zakresu przestępczości transgranicznej oraz rolę i zadania Straży Granicznej w zwalczaniu przestępczości granicznej. W drugiej części, na podstawie danych statystycznych Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w zakresie zwalczania przestępczości granicznej. Autor pokazuje wkład formacji granicznej w podniesienie stanu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Powyższy artykuł stanowi zaczątek do dyskusji nad rolą formacji granicznych w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej.
Bibliografia
Art. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 o Straży Granicznej, tekst jednolity. (Dz. U. 2016, poz. 1643 z późn. zm.).
Art. 3 pkt 1 Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciwko międzynarodowej przestępczości zorganizowanej przyjętej przez Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych z dnia 15 listopada 2000 r. (Dz. U. 2005, nr 18, poz. 158).
Perkowska M., Przestępczość graniczna cudzoziemców, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2013, s. 22.
Wawrzusiszyn A., Wybrane problemy transgranicznego bezpieczeństwa Polski, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2013, s. 126.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.