Prawno-historyczne aspekty przeciwdziałania ryzykom korupcyjnym
DOI:
https://doi.org/10.52934/wpz.125Słowa kluczowe:
historia, prawo, ustawa, korupcja, przestępstwo, odpowiedzialnośćAbstrakt
Aby skutecznie zwalczać przestępstwa związane z korupcją, ważne jest, by wyjaśnić historyczne aspekty i warunki wstępne wystąpienia tego zjawiska, a w szczególności niektórych ich typów, które stały się dziś powszechne. W tym kontekście szczególne znaczenie ma analiza prac badawczych naukowców krajowych i zagranicznych. Pozwoli to, we współczesnych realiach, na uzasadnienie zaleceń zmierzających do udoskonalenia ustawodawstwa.
Bibliografia
Bezrutchenko, V. S. (2008). Historyczny kierunek korupcji, różnorodność poglądów na problem zdefiniowania tego zjawiska. nbuv.gov.ua. http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc Gum/bozk/18 text/g18_32.htm (dostęp: 15.03.2021).
Bojko, A. (2002). Przestępczość gospodarcza jako zjawisko społeczne. Wydawnictwo Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki.
Bojko, A. (2008). Określenie przestępczości gospodarczej na Ukrainie w okresie przejścia do gospodarki rynkowej (badania teoretyczne i kryminologiczne). Wydawnictwo Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki.
Bortoszek, M. (1989). Prawo rzymskie. Definicje. Koncepcje. Warunki. Politizdat.
Brioschi, C. (2017). Corruption: a short history. Brookings Institution Press.
Czernilowskyj, Z. (1996). Ogólna teoria prawa i państwa: podręcznik. Juryst.
Iwaszczenko, W. (2007). Międzynarodowe i krajowe kwestie odpowiedzialności karnej za podrabianie. nbuv.gov.ua. http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/VAUMVS/2007-01.pdf (dostęp: 15.03.2021).
Kirprcznikow, A. (1997). Przekupstwo i korupcja w Rosji. Alfa.
Komarova, A. I. (2001). Przestępstwa gospodarcze: zapobieganie im i zwalczanie ich: międzyresortowy zbiór naukowy. Atika.
Krypjakewycz, I. (1990). Historia Ukrainy. Pomniki myśli historycznej Ukrainy. Swit.
Lepisewicz, P. (2015). Państwo i prawo kozackie: podręcznik historii państwa i prawa Ukrainy. Kraj.
Melnyk, M. (2002). Komentarz naukowy i praktyczny do Kodeksu karnego Ukrainy. Atika.
Melnyk, M. (2003). Komentarz naukowy i praktyczny do ustawy Ukrainy: O walce z korupcją. Atika.
Omelczenko, S. (2020). Korupcja w różnych kulturach świata. Przedsiębiorczość, ekonomia i prawo, 3, 54–57.
Rabinowycz, P. (2008). Podstawy ogólnej teorii prawa i państwa: podręcznik. Kraj.
Romaszkin, C. (2007). Kierunki historyczne i filozoficzne w prawoznawstwie. nbuv. gov.ua. http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/FP/2007-1/07rsvfnu.pdf (dostęp: 15.03.2021).
Saj, N. (2019). Polityczne i ekonomiczne uwarunkowania powstania i rozwoju zwyczajów na Rusi Kijowskiej. Trzecia Ogólnoukraińska Konferencja Naukowa doktorantów, 184–191.
Weprytśkyj, R. (2008). Prawa społeczno-gospodarcze: określenie charakteru prawnego. nbuv.gov.ua. http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/FP/2008-2/08vrsvpp.pdf (dostęp: 15.03.2021).
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.