Aktywa niematerialne – fundament rozwoju podkarpackich przedsiębiorstw
DOI:
https://doi.org/10.52934/wpz.75Słowa kluczowe:
aktywa niematerialne (kapitał intelektualny), kapitał ludzki, innowacje, rozwój, kondycja finansowaAbstrakt
W gospodarce opartej na wiedzy rośnie rola aktywów niematerialnych w kreowaniu wartości przedsiębiorstwa. Jego źródłem są zasoby niematerialne, których główny składnik stanowi kapitał ludzki. Odpowiednie zarządzanie kapitałem intelektualnym zmusza przedsiębiorstwa do inteligentnego działania, którego celem jest stosowanie innowacji, ciągła praca zatrudnionych pracowników oparta na wiedzy o wysokiej jakości, jak również podejmowanie twórczych i odważnych decyzji. Wyniki analiz z przeprowadzonych badań dowodzą, iż kapitał intelektualny, który jest w posiadaniu firm, wpływa na rozwój oraz kondycję finansową. Pomimo wykorzystywania tego potencjału intelektualnego do realizacji celów przedsiębiorstw, menedżerowie powinni jeszcze skuteczniej nim zarządzać. Celem artykułu jest pokazanie, że rozwój firm – ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorstw działających w województwie podkarpackim, wynika z wysokiego poziomu aktywów niematerialnych, który jest w posiadaniu podkarpackich firm.
Bibliografia
Drucker P.F., Społeczeństwo prokapitalistyczne, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1999.
Edvinsson L., Malone M.S., Kapitał intelektualny. Poznaj prawdziwą wartość swego przedsiębiorstwa, odnajdując jego ukryte korzenie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001.
Gagacka M., Kapitał ludzki a innowacyjność, [w:] Zbadanie potencjału innowacyjnego subregionu radomskiego, K. Głąbicka, J. Kalotka (red.), Raport z badań, etap I, Diagnoza, Radom 2008.
Głuszek E., Zarządzanie zasobami niematerialnymi przedsiębiorstwa, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu, Wrocław 2004.
Kawka T., Kapitał ludzki a przedsiębiorczość – aspekty teoretyczne, [w:] Kapitał ludzki a kształtowanie przedsiębiorczości, M. Juchnowicz (red.), Wydawnictwo Poltext, Warszawa 2004.
Urbanek G., Wycena aktywów niematerialnych przedsiębiorstwa, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2008.
Węziak-Białowolska D., Model kapitału intelektualnego regionu. Koncepcja pomiaru i jej zastosowanie, Szkoła Głowna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2010.
www.gus.gov.pl
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.