Płaca minimalna w Polsce w latach 2010–2019
DOI:
https://doi.org/10.52934/wpz.44Słowa kluczowe:
płaca minimalna, mierniki oceny płacy minimalnej, tendencje zmian płacy minimalnej, przeciętne wynagrodzenie bruttoAbstrakt
Płaca minimalna – zwana także minimalnym wynagrodzeniem – stanowi jedną z instytucji rynku pracy. W publikacji przedstawiona została analiza płacy minimalnej w Polsce w latach 2010–2019. Obserwacji zostały poddane mierniki oraz główne wskaźniki. Porównano informacje publikowane w rocznikach statystycznych, wyniki zestawiono komplementarnie z poszczególnymi krajami należącymi do Unii Europejskiej. Implikacją był obraz zmiany wartości płacy minimalnej we wskazanych latach. W rezultacie badań ustalono, że wartość płacy minimalnej na przestrzeni lat ma trend wzrostowy, jednak aprecjacja w porównaniu do innych krajów Unii Europejskim jest na niskim poziomie.
Bibliografia
Golnau W., Znaczenie płacy minimalnej dla funkcjonowania rynku pracy, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2007.
Jacukowicz Z., Analiza minimalnego wynagrodzenia za pracę, IPISS, Warszawa 2007.
Milewski R., Kwiatkowski E. (red.), Podstawy ekonomii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013.
Krajewska A., Płaca minimalna, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2018.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.