Model Samuelsona podziału dochodu narodowego i jego uogólnienia
DOI:
https://doi.org/10.52934/wpz.176Słowa kluczowe:
dochód narodowy, podział dochodu narodowego, model Samuelsona, zasada akceleracji, równanie różnicoweAbstrakt
Celem pracy była analiza podziału dochodu narodowego przeprowadzona w oparciu o model zaproponowany przez Samuelsona. Model ten opiera się na wykorzystaniu teorii równań różnicowych. W pracy pokazano, że wspomniany model Samuelsona prowadzi do równania różnicowego liniowego rzędu drugiego o współczynnikach stałych, niejednorodnego.
W przedkładanej pracy przeprowadzono wszechstronną analizę zachowania się rozwiązań otrzymanego równania różnicowego. Analizę tę przeprowadzono w oparciu o interpretację ekonomiczną zachowania się tych rozwiązań.
Ponadto, rozpatrzone zostało pewne uogólnienie modelu Samuelsona związane z konkretną sytuacją ekonomiczną. Przeprowadzono również analiza zachowania się rozwiązań równania różnicowego modelującego tę uogólnioną sytuację.
Bibliografia
Agarwal, R. P. (2000). Difference Equations and Inequalities: Theory, Methods and Applications. Marcel Dekker, Inc.
Banaś, J. (2018). Podstawy matematyki dla ekonomistów. Wydawnictwo Naukowe PWN.
Chiang, A. C. (1994). Podstawy ekonomii matematycznej. Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne.
Cull, P., Flahive, M., Robson, R. (2005). Difference Euquations. From Rabbits to Chaos. Undergraduate Texts in Mathematics. Springer.
Elaydi, S. N. (1999). An Introduction to Difference Equations. Springer.
Fulford, G., Forrester, P., Jones, A. (2001). Modelling with Differential and Difference Equations. Cambridge University Press.
Rumak, T. (1972). Równania różnicowe. Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Rzeszowie.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.