Identyfikacja zagrożeń krytycznej infrastruktury państwa
DOI:
https://doi.org/10.52934/wpz.117Słowa kluczowe:
funkcjonowanie, naturalne, niebezpieczeństwo, techniczneAbstrakt
Infrastruktura krytyczna pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu państwa oraz ma istotny wpływ na poczucie bezpieczeństwa obywateli. Stąd też wynika, że jej ochrona jest jednym z priorytetów, gdyż zapewnia jej prawidłowe funkcjonowanie bądź szybkie odtworzenie w przypadku zagrożeń. Wszelkie rodzaje zagrożeń w tym naturalne i techniczne oraz terroryzm nabrały dużego znaczenia z racji coraz bardziej współzależnych systemów i zwiększenia ich podatności na niebezpieczeństwo. Istotne jest definiowanie, śledzenie i ciągłe analizowanie tych zagrożeń, gdyż wraz z ich zmianą charakteru należy podejmować nowe działania zapobiegawcze.
Bibliografia
Lidwa W., Ochrona infrastruktury krytycznej, AON, Warszawa 2012.
Milewski J., Identyfikacja infrastruktury krytycznej i jej zagrożeń, Zeszyty Naukowe, AON nr 4 (105), 2016.
Panasiuk A., Sierański S., Ochrona obiektów infrastruktury krytycznej, NIK, Warszawa 2017.
Strzelecki W., Infrastruktura krytyczna w świetle obecnych oraz przewidywanych zagrożeń, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Zabezpieczeń Technicznych i Zarządzania Bezpieczeństwem „POLALARM”.
Ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.