Zagrożenia bezpieczeństwa państwa
DOI:
https://doi.org/10.52934/wpz.116Słowa kluczowe:
bezpieczeństwo, ekonomiczne, militarne, podział, skutkiAbstrakt
Powyższy artykuł przedstawia współczesne zagrożenia bezpieczeństwa państwa, które mogą doprowadzić do zaburzenia ładu w danym kraju. Opracowanie zawiera również wyjaśnienie podstawowych pojęć odnoszących się do tematu oraz ich krotką charakterystykę. Nakreślone zostały potencjalne skutki współczesnych zagrożeń i sposoby zapobiegania tym zagrożeniom. Gdzie główną rolę odgrywają organy i urzędy stojące na straży bezpieczeństwa państwa, które zostały przedstawione. W Polsce przyjął się podział na zagrożenia polityczne, ekonomiczne, wewnętrzne, psychospołeczne, ekologiczne oraz militarne. Warto podkreślić, iż ważne dla bezpieczeństwa państwa jest utrzymanie zdolności do reagowania odpowiednio do zaistniałej sytuacji.
Bibliografia
Bąk T., Ciekanowski Z., Teorie bezpieczeństwa, PWSTE, Jarosław 2012.
Bąk T., Ciekanowski Z., Bezpieczeństwo państwa, PWSTE, Jarosław 2014.
Ciekanowski Z., Rodzaje i źródła zagrożeń bezpieczeństwa, WSZiP im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie, Warszawa 2010.
Hołyst B., Przestępczość zorganizowana (hasło), [w:] Wielka encyklopedia prawa, E. Smoktunowicz (red.), „Prawo i Praktyka Gospodarcza”, Białystok‒Warszawa 2000.
Kopczewski M., Bezpieczeństwo wewnętrzne państwa – wybrane elementy, [w:] „Doctrina. Studia społeczno-polityczne” 10, Siedlce 2013.
Osiatyński W., Wprowadzenie do pojęcia praw człowieka, Szkoła Praw Człowieka, Warszawa 1995.
PWN Leksykon: Wojsko, wojna, broń, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001.
Strategia bezpieczeństwa narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 2014.
Sulowski S., Brzeziński M., Bezpieczeństwo wewnętrzne państwa. Wybrane zagadnienia, Dom Wydawniczy Elipsa, Warszawa 2009.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.