Problemy bezpieczeństwa energetycznego – elementu infrastruktury krytycznej w Polsce
DOI:
https://doi.org/10.52934/wpz.109Słowa kluczowe:
bezpieczeństwo, bezpieczeństwo energetyczne, surowce energetyczne, zagrożenia bezpieczeństwa energetycznegoAbstrakt
Bezpieczeństwo energetyczne to odporność gospodarki na możliwe zakłócenia w sferze pokrycia bieżącego i perspektywicznego zapotrzebowania odbiorców na paliwa i energię, przy zachowaniu wymagań technicznych i ekonomicznych oraz ochrony środowiska. Artykuł omawia generalne problemy bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. Wskazano w nim, oprócz ogólnych pojęć bezpieczeństwa energetycznego, także czynniki wpływające na bezpieczeństwo energetyczne oraz zagrożenia. Omówiono wykorzystanie surowców energetycznych do produkcji energii. Wskazano, oprócz źródeł zagrożeń, rozwiązania podejmowane przez państwo, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo ekologiczne.
Bibliografia
Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce wg stanu na 31 XII 2016, Państwowy Instytut Geologiczny, Warszawa 2017.
Ciomer E., Lasoń M., Podstawowe pojęcia i zakres międzynarodowego bezpieczeństwa energetycznego, [w:] Międzynarodowe bezpieczeństwo energetyczne w XXI w., E. Ciomer (red.), Kraków 2008.
Słownik terminów z zakresu bezpieczeństwa narodowego, Wydanie szóste, Warszawa 2008.
Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP, Warszawa 2014.
Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 755, 650, 685, 771, 1000, 1356, 1629, 1637).
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.