Zagrożenia mające wpływ na bezpieczeństwo społeczne państwa
DOI:
https://doi.org/10.52934/wpz.104Słowa kluczowe:
broń, ludność, system, toksyny, wirusyAbstrakt
Współcześnie istnieje wiele zagrożeń bezpieczeństwa społecznego. W Pierwszej części artykułu autorzy opisują oraz dzielą zagrożenia społeczne. W dalszej części zwracają uwagę na poszczególne zagrożenia oraz szczegółowo je charakteryzują. Bardzo ważne znaczenie ma polityka państwa, która kształtuje społeczeństwo i ma wpływ na jego życie. Państwo dąży do poprawy bezpieczeństwa społecznego, ponieważ ilość czynników generujących zagrożenia wraz z rozwojem cywilizacyjnym stale wzrasta, pomimo stosowania coraz doskonalszych systemów zabezpieczeń dlatego celem artykułu jest przybliżenie problematyki zagrożeń bezpieczeństwa społecznego oraz ukazanie wpływu na bezpieczeństwo państwa.
Bibliografia
Bąk T., Ciekanowski Z., Teorie bezpieczeństwa, PWSTE, Jarosław 2012.
Bąk T., Ciekanowski Z., Bezpieczeństwo państwa, PWSTE, Jarosław 2014.
Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Warszawa 2013.
Ciekanowski Z., Cyberterroryzm, [w:] Zabić tysiące, przestraszyć miliony, R. Gosset (red.), WSZiP, Warszawa 2009.
Ciekanowski Z., Rodzaje i źródła zagrożeń bezpieczeństwa, [w] „Bezpieczeństwo i Technika Pożarnicza” CNBOP 17/1/10, Józefów 2010.
Gołębiewski J., Praca operacyjna w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej, Wydawnictwo Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2008.
Guła P., Terroryzm międzynarodowy w tym islamski. Zarys problemu, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, Szczytno 2009.
Korcz A., Bezpieczeństwo społeczne Rzeczpospolitej Polskiej, adamkorcz.w.interia.pl.
Księżopolski K.M., Problemy bezpieczeństwa wewnętrznego i bezpieczeństwa międzynarodowego, Wydawnictwo WSAS, Warszawa 2009.
Kulczyński S., Wykorzystanie jednostek wojskowych w walce z terroryzmem, Terroryzm. Zagrożenia – Prewencja – Przeciwdziałanie, Nr 3/2009.
Okrasa T., Problematyka bezpieczeństwa w administracji publicznej, Wydawnictwo WSAS, Warszawa 2010.
Pływaczewski E., Przestępczość zorganizowana i jej zwalczanie w Europie Zachodniej, Wydawnictwo Prawnicze, Warszawa 1992.
Raport dotyczący zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa w aspekcie wewnętrznym i zewnętrznym oraz ujawnionych w tym zakresie przestępstw w 1999 roku, Urząd Ochrony Państwa, Warszawa 2000.
Usługi bankowości elektronicznej dla klientów detalicznych. Charakterystyka i zagrożenia, KNF, Warszawa 2010.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.