Współczesne zagrożenia a bezpieczeństwo państwa
DOI:
https://doi.org/10.52934/wpz.101Słowa kluczowe:
analiza, bezpieczeństwo, metody, zasoby, zagrożeniaAbstrakt
Celem artykułu jest ukazanie zagrożeń w kontekście bezpieczeństwa Polski. Na początku autor charakteryzuje rodzaje zagrożeń oraz przyczyny i skutki zagrożeń bezpieczeństwapaństwa. Zagrożenia nierozerwalnie wiążą się z bezpieczeństwem, dlatego też autor definiuje pojęcie bezpieczeństwa, przedstawia jego istotę, a następnie typologię.Bezpieczeństwo państwa zależne jest w dużej mierze od decyzji i działań podejmowanychprzez władze państwowe, w związku z tym w artykule wskazano cele polityki bezpieczeństwapaństwa. Na koniec podano najistotniejsze metody zapewnienia bezpieczeństwawewnętrznego Polski, konkludując, że współczesne wyzwania i zagrożenia mają przedewszystkim niemilitarny charakter o bardzo szerokim zasięgu oddziaływania, co nadaje im nowy wymiar, trudny do opanowania.
Bibliografia
Bąk T., Ciekanowski Z., Teorie bezpieczeństwa, PWSTE, Jarosław 2012.
Ciekanowski Z., Nowicka J., Wyrębek H., Bezpieczeństwo państwa w obliczu współczesnych zagrożeń, Wydawnictwo UPH w Siedlcach, Siedlce 2017.
Ciekanowski Z., Ulijasz B., Zwalczanie terroryzmu w Unii Europejskiej, PWSTE, Jarosław 2015.
Ciekanowski Z., Zagrożenia bezpieczeństwa państwa, [w:] „Bezpieczeństwo i Technika Pożarnicza”, CNBOP 1/ 2011, Józefów 2011.
Jakubczak R., Obrona narodowa w tworzeniu bezpieczeństwa III RP, Dom Wydawniczy BELLONA, Warszawa 2003.
Kołecki H., Przemiany i perspektywy straży miejskich i gminnych w ochronie porządku i bezpieczeństwa publicznego, Materiały konferencyjne, K. Rajchel (red.). Słownik terminów z zakresu bezpieczeństwa narodowego, Akademia Obrony Narodowej, Warszawa 2002.
Sulowski S., Brzeziński M., Bezpieczeństwo wewnętrzne państwa. Wybrane zagadnienia, Dom Wydawniczy Elipsa, Warszawa 2009.
Tryboń M., Grabowska-Lepczak I., Kwiatkowski M., Bezpieczeństwo człowieka w obliczu zagrożeń XXI wieku, SGPS, Warszawa 2014.
Ullman R.H., Redefining Security, 1983, Vol. 5, No 1.
Wiśniewski B. (i in.), Bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczpospolitej Polskiej, Akademia Obrony Narodowej, Warszawa 2003.
Wojtaszczyk K.A., Istota i dylematy bezpieczeństwa wewnętrznego, „Przegląd Bezpieczeństwa Wewnętrznego”, Nr 1/09.
Ziołkowski J., Bezpieczeństwo Polski u progu XXI w., Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji, Lublin 2004.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.