Analiza porównawcza nauczania matematyki wczesnoszkolnej w Polsce i Ukrainie
DOI:
https://doi.org/10.52934/eto.188Słowa kluczowe:
matematyka wczesnoszkolna, różnice, rozwiązania dydaktyczneAbstrakt
W polskich szkołach uczy się obecnie wiele dzieci z Ukrainy. Warto uświadomić sobie, jakie są różnice w podejściu do nauczania matematyki wczesnoszkolnej w Ukrainie i w Polsce. Niniejszy artykuł próbuje przybliżyć ten problem.
Bibliografia
Bugajska-Jaszczołt, B., Czajkowska, M. (2012/2013). Nietypowe zadania rozwijające myślenie matematyczne. Nauczanie Początkowe, 1, 44–58.
Czajkowska, M. (2023). Wybrane zagadnienia dotyczące kształtowania umiejętności mnożenia i dzielenia, zadania. Matematyczna Edukacja Dzieci, 5, 59–73.
Gruszczyk‐Kolczyńska, E. (red.) (2015). O dzieciach uzdolnionych matematycznie. Książka dla rodziców i nauczycieli. Nowa Era.
Ministerstwo Edukacji i Nauki. (2022). Materiały edukacyjne do wykorzystania w pracy z uczniami z Ukrainy. Portal Gov.pl.
Richert, M. (2013). Podróż w krainę figur geometrycznych. Wychowanie w Przedszkolu, 8, 28–29.
Semadeni, Z., Gruszczyk‐Kolczyńska, E., Treliński, G., Bugajska‐Jaszczołt, B., Czajkowska, M. (2015). Matematyczna edukacja wczesnoszkolna. Teoria i praktyka. Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP.
Siwek, H. (2016). Rola zabaw i zadań tekstowych w kształceniu matematycznym dzieci. Matematyczna Edukacja Dzieci, 1, 41–64.
Sokołowski, S. (2004). Rozwiązywanie zadań tekstowych. Życie szkoły, 1.
Sułowska, A., Karpiński, M. (2012). Dwucyfrowe kodowanie zadań z matematyki. Edukacja, 3, 75–86.
Swoboda, E. (2006). Przestrzeń, regularności geometryczne i kształty w uczeniu się i nauczaniu dzieci. Wydawnictwo Uniwersytety Rzeszowskiego.
Swoboda, E. (2018a). Indywidualne strategie rozwiązania jednego zadania. Matematyczna Edukacja Dzieci, 3, 59–73.
Swoboda, E. (2018b). Co z tą geometrią wczesnoszkolną? Matematyka, czasopismo dla nauczycieli.
Swoboda, E., Sawicka, K. (2023). Jak to z mnożeniem było, a jak może być. Matematyczna Edukacja Dzieci, 5, 41–64.
Szkoła Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego. (2022). Ukraińscy uczniowie i uczennice w naszej klasie – poradnik dla nauczycieli. https://szkolaedukacji.pl/ukrainscy-uczniowie/
Treliński, G. (2011a). Elementy geometrii w nauczaniu początkowym. Życie Szkoły, 5, 22–32.
Treliński, G. (2011b). Nie najłatwiejszą, ale najpiękniejszą prowadź ich drogą, czyli o kształceniu umiejętności rozwiązywania zadań matematycznych. Życie Szkoły, 10, 12–22.
Заїкa, А. (2020). Математика 2. Wydawnictwo Піаручніки i Посібніки.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.