Dzieci z Ukrainy w polskich szkołach – mapa istotnych kwestii
DOI:
https://doi.org/10.52934/eto.2024.02Słowa kluczowe:
dzieci uchodźców z Ukrainy, edukacja, raporty diagnostyczneAbstrakt
Tak bazując na raportach diagnostycznych przygotowanych przez organizacje pozarządowe wskazuje i krótko omawia kluczowe kwestie związane z edukacją dzieci z Ukrainy, który przybyły do Polski w wyniku kryzysu wojennego. Skupia się on na takich kwestiach jak organizacja edukacji (w powiązaniu z legislacją), przygotowanie merytoryczne nauczycieli, relacje rówieśnicze oraz relacje dorosłych z rodzicami/opiekunami dzieci z Ukrainy i obciążenia zawodowe (stresory) związane z pracą polskich nauczycieli w tym obszarze.
Bibliografia
Pyżalski, J., Łuczyńska, A., Kata, G. J., Plichta, P., Poleszak, W. P. (2022). Razem w klasie: Dzieci z Ukrainy w polskich szkołach: potencjały i wyzwania w budowaniu wielokulturowej szkoły w kontekście wojny w Ukrainie według nauczycieli i nauczycielek: raport z badania. Fundacja Szkoła z Klasą.
Pogorzała, E. (2023). System oświaty w Polsce wobec napływu dzieci-uchodźców wojennych z Ukrainy po 24 lutego 2022 roku. Acta Politica Polonica, 1(55), 113–121. https://doi.org/10.18276/ap.2023.55-07
Stoch, M. (2023). Rozwiązania na rzecz integracji dzieci i młodzieży w szkołach krakowskich po wybuchu wojny w Ukrainie. Wnioski z badania pilotażowego. Krakowskie Studia Małopolskie, 1(37), 41–77.
Tędziagolska, M., Walczak, B., Żelazowska-Kosiorek, A. (2022). Szkoła zróżnicowana kulturowo. Wyzwania i potrzeby związane z napływem uczniów z Ukrainy. Raport z badania jakościowego wykonanego na zlecenie Centrum Edukacji Obywatelskiej. Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.
Tędziagolska, M., Walczak, B., Wielecki, K. M. (2023). Uczniowie uchodźczy w polskich szkołach. Gdzie jesteśmy u progu kolejnego roku szkolnego? Raport z badania jakościowego wykonanego na zlecenie Centrum Edukacji Obywatelskiej. Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2025 Jacek Pyżalski

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe
oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.