Adaptacja i integracja dzieci z Ukrainy w Miejskim Przedszkolu nr 8 Montessori w Jarosławiu
DOI:
https://doi.org/10.52934/eto.190Słowa kluczowe:
przedszkole, uchodźcy, wsparcie, edukacja, integracjaAbstrakt
Wojna w Ukrainie bardzo silnie dotknęła dzieci ukraińskie, które przybyły do Polski. Polskie przedszkola przyjęły wiele dzieci z Ukrainy. W związku z tym przed nauczycielami postawiono nowe, bardzo trudne zadania związane z edukacją dzieci z doświadczeniem migracyjnym, różnicami komunikacyjnymi, ale przede wszystkim z emocjami, przeżyciami i kondycją psychiczną ukraińskich dzieci i ich rodziców. Wyzwania dotyczyły sfery edukacji, głównie w odniesieniu do adaptacji, integracji, pomocy psychologiczno‐pedagogicznej, a także pomocy socjalnej. Każde dziecko mogło liczyć na odpowiednią, zindywidualizowaną pomoc w bezpiecznym i przyjaznym otoczeniu.
Bibliografia
Andrzejewska, J., Wierucka, J. (2009). Razem w przedszkolu. Program wychowania przedszkolnego. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne.
Guz, S. (1994). Metoda Marii Montessori. Historia i współczesność. Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
https://akademia.inso.pl/wielokulturowosc-w-przedszkolu/ (dostęp: 18.03.2023).
https://fio.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=105&Itemid=102 (dostęp: 18.03.2023).
https://migracje.ceo.org.pl/materialy-merytoryczne/o-sytuacji-dzieci-cudzoziemskich-w-polskim-systemie (dostęp: 18.03.2023).
Miksza, M. (red.) (2014). Edukacja w systemie Marii Montessori-wychowaniem do wartości. Wydawnictwo Palatum.
Miksza, M. (red.) (2016). Wychowanie dla pokoju w pedagogice Marii Montessori. Wydawnictwo Palatum.
Poussin, Ch. (2017). Metoda Montessori, naucz mnie robić to samodzielnie. Wydawnictwo RM.
Rozporządzenie MEN z dnia 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz. U. z 2022 r. poz. 583).
Sowa-Behtane, E. (2018). Wielokulturowe przedszkole/wielokulturowa szkoła jako idealna przestrzeń dla edukacji międzykulturowej (na przykładzie przedszkoli i szkół krakowskich). https://czasopismoippis.up.krakow.pl/wp-content/uploads/2015/01/Ewa-SOWA-BEHTANE1.pdf (dostęp: 17.03.2023).
Steenberg, U. (2003). Pedagogika Marii Montessori w Przedszkolu. Wydawnictwo Jedność.
Surma, B. (red.) (2009). Dziecko i dorosły w koncepcji pedagogicznej Marii Montessori – teoria i praktyka. Wydawnictwo Palatum.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.