Stereotypy i uprzedzenia we wzajemnych relacjach Polaków i Ukraińców jako bariery integracyjne

Autor

DOI:

https://doi.org/10.52934/eto.184

Słowa kluczowe:

stereotypy, relacje polsko-ukraińskie, uchodźcy wojenni, integracja

Abstrakt

Wybuch wojny i agresja Rosji na Ukrainę spowodowały falę emigracji z Ukrainy, głównie skierowaną na terytorium Polski. Tysiące ludzi przeszło polsko-ukraińską granicę, szukając schronienia przed agresorem. Emigrantami były głównie kobiety i dzieci, większość mężczyzn pozostała w swoim kraju, by bronić ojczyzny. Polska przyjęła sąsiadów z otwartymi ramionami, wielu ludzi bezinteresownie udostępniło emigrantom swoje domy, pomogło w pierwszych tygodniach pobytu w naszym kraju. Organizowano zbiórki żywności, środków higieny, odzieży i innych artykułów. Pomagano załatwiać sprawy urzędowe i zorganizować życie w Polsce. Większość Polaków przychylnie odniosła się do Ukraińców uciekających przed wojną, okazując im życzliwość i wsparcie. Nie można jednak pominąć faktu, że we wzajemnych relacjach Polacy i Ukraińcy z dużą rezerwą, nierzadko wrogo odnosili się do siebie, kierując się stereotypami i uprzedzeniami. Wynikało to z wielu czynników, a jednym z najważniejszych wydają się być zaszłości i uwarunkowania historyczne. Problem ten może stanowić dużą barierę integracyjną. Celem tego artykułu jest omówienie wzajemnych stereotypów i uprzedzeń Polaków i Ukraińców w kontekście wzajemnych relacji i integracji obu narodów.

Bibliografia

Biłonożko, E. (2013). Obcość języka ojczystego (lingwistyczna identyfikacja Polaków na Ukrainie). Studia Politologica Ucraino-Polon, 3, 100–105.

De Carvalho, P. (1990). Studenci obcokrajowcy w Polsce. Wydawnictwo Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Duszczyk, M., Kaczmarczyk, P. (2022). Wojna i migracja: napływ uchodźców wojennych z Ukrainy i możliwe scenariusze na przyszłość. Centre Of Migration Research Spotlight, 4(39), 1–7.

Kłeczek, A. (2021). Bariery w międzykulturowej komunikacji interpersonalnej w miejscu pracy. Przypadek pracowników z Polski i Ukrainy. https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/282635 (dostęp: 16.04.2023).

Konieczna, J. (2003). Polacy-Ukraińcy, Polska-Ukraina. Paradoksy stosunków sąsiedzkich. Wydawnictwo Fundacja im. Stefana Batorego w Warszawie.

Lipczyński, T. (2023). Pieniądze, sprzęt wojskowy, wsparcie uchodźców. Te państwa najbardziej pomagają Ukrainie. Forsal.pl. https://forsal.pl/gospodarka/finanse-publiczne/artykuly/8664802,pomoc-dla-ukrainy-panstwa-pieniadze-sprzet-wojskowy.html (dostęp: 11.04.2023).

Nedobiichuk, N. (2018). Polacy i Ukraińcy we wzajemnych profilach stereotypowej percepcji. W: M. Lubicz Miszewski (red.), Migranci z Ukrainy w Polsce potrzeby i oczekiwania, reakcje społeczne, wyzwania dla bezpieczeństwa (ss. 17–28). Wydawnictwo Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Woźniak, W. (2015). Stereotypy i uprzedzenia w relacjach między Polakami a Ukraińcami. W: Z. Białobłocki, A. Romayuk (red.), Specyfika procesu politycznego w krajach Europy środkowo-wschodniej: czynniki koncepcyjne i instytucjonalne (ss. 148–150). Wydawnictwo Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kutnie.

Pobrania

Opublikowane

29.12.2023

Jak cytować

Ostafiński, W. (2023). Stereotypy i uprzedzenia we wzajemnych relacjach Polaków i Ukraińców jako bariery integracyjne. Edukacja • Terapia • Opieka, 5, 16‐25. https://doi.org/10.52934/eto.184