Zasady wychowania w koncepcji opiekuńczo-wychowawczej bł. ks. Bronisława Markiewicza (1842–1912) jako źródło inspiracji i motywacji do działalności duszpastersko-wychowawczej
DOI:
https://doi.org/10.52934/eto.168Słowa kluczowe:
zasady wychowania, opieka, wychowanie, profilaktyka, dzieci, młodzieżAbstrakt
Zasady wychowania realizowane w koncepcji opiekuńczo-wychowawczej ks. Bronisława Markiewicza na przełomie XIX i XX wieku wyrażały troskę o integralny rozwój człowieka, jego ludzkich i chrześcijańskich wartości, o pełne wykształcenie intelektualne, zmierzające do zabezpieczenia, z jednej strony – przed złem, a z drugiej – wyzwalania, mobilizowania woli do pełnienia zadań w społeczeństwie i w Kościele. Wyrażają także działania wychowawcze zmierzające do zaspokojenia materialnych potrzeb wychowanka, aby ten, z powodu nędzy, nie był skazany na blokadę osobowego rozwoju. Dzisiejsze hasła, aby wychowywać dzieci bezstresowo, czy też w luzackiej przestrzeni społecznej „róbta co chceta”, wypracowane zasady pedagogiczne przez ks. Bronisława Markiewicza, są aktualne i mogą być dużą pomocą w wychowaniu dzieci i młodzieży.
Bibliografia
Kustra, Cz. (2002). Powściągliwość i praca w wychowaniu człowieka. Współczesne odczytanie koncepcji opiekuńczo-wychowawczej ks. Bronisława Markiewicza (1842–1912). Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Kustra, Cz. (2005). Działalność edukacyjna Towarzystwa „Powściągliwość i Praca” w latach 1898–1949). Wydawnictwo Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii Towarzystwa Wiedzy Powszechnej.
Kustra, Cz. (2009). Podstawy michalickiego systemu wychowania. Wydawnictwo Michalineum.
Markiewicz, B. (1912). Przewodnik dla wychowawców młodzieży opuszczonej oraz wskazówki do rozwiązania kwestii socjalnej. Wydawnictwo Towarzystwa „Powściągliwość i Praca”.
Markiewicz, B. (1913). Ćwiczenia duchowne. Wydawnictwo Towarzystwa „Powściągliwość i Praca”.
Pomykało, W. (1997). Encyklopedia pedagogiczna. Fundacja „Innowacja”.
Szewc, I. (2012). Program wychowania przedszkolnego według systemu pedagogicznego bł. Bronisława Markiewicza. Wydawnictwo Ruthenus.
Tarnowski, J. (1990). Janusz Korczak dzisiaj. Wydawnictwo Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.
Tchorzewski, A. (1993). O niektórych zasadach życia społecznego jako wyznacznikach procesu edukacji. W: J. Górniewicza (red.), Stare i nowe dylematy teorii wychowania. Wydawnictwo Adam Marszałek.
Winiarski, K. (2013). Oratorium na Bydgoskim Przedmieściu rodzinnym środowiskiem wychowawczym do nauki, zabawy i rozwoju dziecka. Wydawnictwo Warex Spółka.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.