Matematyka a świat, który nas otacza. Spojrzenie dydaktyka matematyki na realizację zagadnień z obszaru stosowanie matematyki na zajęciach edukacji matematycznej w szkole i przedszkolu

Autor

DOI:

https://doi.org/10.52934/eto.167

Słowa kluczowe:

stosowanie matematyki, ważenie, upływ czasu, jednostki pomiaru, system pozycyjny dziesiątkowy

Abstrakt

Obiekty i procedury matematyczne mają swoje korzenie w otaczającym nas świecie. Jedna z elementarnych życiowych potrzeb człowieka wiązała się z umiejętnością wymierzania, określania ilości i wielkości. W podstawie programowej do matematyki dla najmłodszych znajduje się dział „umiejętności praktyczne”. Powinien być on traktowany jako dział organicznie związany z kształtowaniem kompetencji matematycznych, tak, jak to pokazuje historia matematyki, a nie jako sztuczny dodatek do budowania rozumienia pojęć związanych z liczbami i figurami geometrycznymi. W tym artykule poruszamy zagadnienia metodyczne związane z ważeniem oraz z pomiarem czasu.

Bibliografia

Gruszczyk-Kolczyńska, E., Skura, M. (2005). Skarbiec matematyczny, poradnik metodyczny klasa 0 i klasy I–III. Wydawnictwo Nowa Era.

Ifrah, G. (1990). Dzieje liczby, czyli historia wielkiego wynalazku. Wydawnictwo Ossolineum.

Krysicki, W. (1973). Jak liczono dawniej a jak liczymy dziś. Nasza Księgarnia.

Rusiecki, A. M., Schayer, W. (1968). Arytmetyka z geometrią III. Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych.

Sawicka, K., Swoboda, E. (2021). Wielka Przygoda, Ćwiczenia, edukacja matematyczna. Wydawnictwo Nowa Era.

Sawicka, K., Swoboda, E. (2021). Wielka Przygoda, Podręcznik, edukacja matematyczna. Wydawnictwo Nowa Era.

Sawicka, K., Swoboda, E. (2022). Wielka Przygoda, Podręcznik, edukacja matematyczna. Wydawnictwo Nowa Era.

Tall, D. (2001). What mathematics is needed by teachers of young children? In J. Novotná & H. Moraová (eds.), Proceedings of the international symposium elementary maths. teaching SEMT 01. The publishing house of Charles University in Prague.

Pobrania

Opublikowane

30.09.2022

Jak cytować

Swoboda, E. (2022). Matematyka a świat, który nas otacza. Spojrzenie dydaktyka matematyki na realizację zagadnień z obszaru stosowanie matematyki na zajęciach edukacji matematycznej w szkole i przedszkolu. Edukacja • Terapia • Opieka, 4, 95‐111. https://doi.org/10.52934/eto.167