Matematyka a świat, który nas otacza. Spojrzenie dydaktyka matematyki na realizację zagadnień z obszaru stosowanie matematyki na zajęciach edukacji matematycznej w szkole i przedszkolu
DOI:
https://doi.org/10.52934/eto.167Słowa kluczowe:
stosowanie matematyki, ważenie, upływ czasu, jednostki pomiaru, system pozycyjny dziesiątkowyAbstrakt
Obiekty i procedury matematyczne mają swoje korzenie w otaczającym nas świecie. Jedna z elementarnych życiowych potrzeb człowieka wiązała się z umiejętnością wymierzania, określania ilości i wielkości. W podstawie programowej do matematyki dla najmłodszych znajduje się dział „umiejętności praktyczne”. Powinien być on traktowany jako dział organicznie związany z kształtowaniem kompetencji matematycznych, tak, jak to pokazuje historia matematyki, a nie jako sztuczny dodatek do budowania rozumienia pojęć związanych z liczbami i figurami geometrycznymi. W tym artykule poruszamy zagadnienia metodyczne związane z ważeniem oraz z pomiarem czasu.
Bibliografia
Gruszczyk-Kolczyńska, E., Skura, M. (2005). Skarbiec matematyczny, poradnik metodyczny klasa 0 i klasy I–III. Wydawnictwo Nowa Era.
Ifrah, G. (1990). Dzieje liczby, czyli historia wielkiego wynalazku. Wydawnictwo Ossolineum.
Krysicki, W. (1973). Jak liczono dawniej a jak liczymy dziś. Nasza Księgarnia.
Rusiecki, A. M., Schayer, W. (1968). Arytmetyka z geometrią III. Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych.
Sawicka, K., Swoboda, E. (2021). Wielka Przygoda, Ćwiczenia, edukacja matematyczna. Wydawnictwo Nowa Era.
Sawicka, K., Swoboda, E. (2021). Wielka Przygoda, Podręcznik, edukacja matematyczna. Wydawnictwo Nowa Era.
Sawicka, K., Swoboda, E. (2022). Wielka Przygoda, Podręcznik, edukacja matematyczna. Wydawnictwo Nowa Era.
Tall, D. (2001). What mathematics is needed by teachers of young children? In J. Novotná & H. Moraová (eds.), Proceedings of the international symposium elementary maths. teaching SEMT 01. The publishing house of Charles University in Prague.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.