Wpływ pedagogiki Marii Montessori na wszechstronny rozwój dzieci
DOI:
https://doi.org/10.52934/eto.143Słowa kluczowe:
koncepcja, metoda, dziecko, nauczycielAbstrakt
Koncepcje Marii Montessori w zakresie antropologii, pedagogiki, pedeutologii i dzisiaj mogą być źródłem pogłębionej autorefleksji każdego nauczyciela. Pragnąc być prawdziwym wychowawcą, zwłaszcza w sensie Montessori, nie wystarczy być metodycznie przygotowanym. Należy zacząć od samego siebie. Właśnie ta idea przebudowy wewnętrznej, odrzucenia „dumy, pychy i gniewu”, które w wielu z nas tkwią, a głębokie ukochanie dziecka poparte metodyczną obserwacją, stanie się jego sługą, współpracownikiem, pomocnikiem, doradcą, przewodnikiem, organizatorem i inicjatorem (impulsem) w osiąganiu duchowej niezależności i doskonałości, będzie zawsze aktualna.
Bibliografia
Miksza, M. (2010). Zrozumieć Montessori. Czyli Maria Montessori o wychowaniu dziecka. Oficyna Wydawnicza Impuls.
Montessori, M. (1913). Domy Dziecięce (Le Casa dei Bambini). Metoda pedagogiki naukowej, stosowana w wychowaniu najmłodszych dzieci. Z wydania ogłoszonego przez Instytut J. J. Rousseau. Nakład Henryka Lindenfelda.
Stein, B. (2003). Teoria i praktyka pedagogiki Marii Montessori w szkole podstawowej. Wydawnictwo Jedność.
https://www.pcm.edu.pl/metoda-marii-montessori (dostęp: 20.02.2021).
https://pm220montessori.pl/uploads/5e1ae7af3d270/pages/27/content//PEDAGOGIKA%20MONTESSORI.pdf (dostęp: 23.08.2021).
https://zielonyzakatekmontessori.pl/montessori/dziecko-w-systemie-montessori (dostęp: 29.08.2021).
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.